Індексація стипендії здійснюється відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції від 06.02.2003 № 491-IV з наступними змінами та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078, що розроблений на виконання статті 6 закону.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. № 76-VIII передбачено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. Пунктом 14 Прикінцевих положень цього закону Кабінету Міністрів України доручено за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації зокрема й соціальних виплат.
Пунктом 9 Прикінцевих положень закону «Про Державний бюджет України на 2015 рік» Кабінет Міністрів України зобов’язано затвердити особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на 2015 рік.
На сьогодні нового механізму індексації грошових доходів, до яких належить також стипендія, не встановлено. Тому індексація стипендії має провадитись відповідно до чинної редакції Порядку проведення індексації грошових доходів населення № 1078.
Згідно з пунктом 4 Порядку стипендії підлягають індексації у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Пунктом 5 Порядку, зокрема встановлено, що у разі підвищення розмірів стипендій місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.
Пунктом 10.1 Порядку передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації стипендії здійснюється починаючи з місяця, в якому її призначено. У разі, коли особа не отримувала стипендію або втратила право на її призначення, а в подальшому стипендія їй була знову або вперше призначена (за результатами наступного семестрового контролю, у зв’язку з переведенням на навчання за державним замовленням, появою підстав для призначення соціальної стипендії, поновленням на навчання тощо), обчислення індексу споживчих цін здійснюється з місяця призначення стипендії.
Тобто, для учнів та студентів першого року навчання, які отримували стипендію до першого семестрового контролю, а також для тих, які її отримували за результатами попереднього семестрового контролю і не втратили право на отримання за результатами наступного, базовим місяцем для проведення індексації стипендії вважається вересень.
Щодо обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації стипендії студентам, які були зараховані на навчання до 2012 року і отримували стипендію, розмір якої підвищено у вересні 2012 року, то відповідно до роз’яснення Міністерства соціальної політики України від 29.04.2015 р. № 77/10/136-15 базовим вважається вересень 2012 року, і індекс для проведення індексації розраховується з жовтня 2012 року.
Якщо у студента не було перерви в отриманні стипендії, зокрема за результатами семестрового контролю, то базовим місяцем для проведення індексації залишається вересень 2012 року.
Для студентів, які зараховані на навчання у вересні 2012 року, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації стипендії здійснюється з вересня 2012 року, тобто з місяця призначення стипендії.
Якщо студент за період 2012 – 2015 років не втрачав право на отримання стипендії, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації стипендії продовжує здійснюватися з вересня 2012 року.
Аналогічно здійснюється індексація стипендії для студентів, які були зараховані на навчання у вересні 2013 року.
Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати, у межах фінансових ресурсів.
Нагадуємо, що з вересня 2012 року постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2012 р. № 703 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2008 р. № 165», встановлено розмір мінімальної ординарної академічної стипендії для учнів професійно-технічних навчальних закладів у сумі 275 гривень на місяць; для студентів вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр» – 550 гривень на місяць; для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» – 730 гривень.
Стипендії з урахуванням суми індексацій для учнів професійно-технічних навчальних закладів та студентів вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними рівнями «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» наведено у таблицях.
|