У 29 років зробити відкриття світового масштабу? Ольга Броварець доводить, що в Україні це можливо. Рік тому вона стала наймолодшим доктором фізико-математичних наук. Ця новина стала справжньою сенсацією, як і відкриття, яке Ольга зробила разом зі своїм науковим керівником - професором Дмитром Говоруном.
Однак ще більшою сенсацією стало отримання ними поважної міжнародної премії SCOPUS AWARDS UKRAINE 2016 у номінації "Найкращий колектив учених, який досяг значних наукових результатів без західних колаборацій".Чому до українських науковців на Заході часто-густо ставляться як до чорнової робочої сили попри їхні професійні якості? Чи можливо в Україні зробити відкриття без потужного фінансування? Хто має спонсорувати науку – держава чи приватні інвестори?
Ольга і Дмитро Миколайович ведуть мене заплутаними коридорами Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Антураж минулих років і відсутність опалення наприкінці жовтня контрастують з оптимізмом науковців. Говорун з достоїнством розповідає, що 33% науковців Інституту становлять молоді люди віком до 35 років. Це один з найвищих показників в НАН України. Вважає, що молодим вченим треба бути сміливішими, наполегливішими та мобільнішими. Під час інтерв'ю він озвучив ті досягнення, про які Ольга скромно промовчала.
Суть відкриття Говорун-Броварець:
У 1953 році почалася нова ера в науках про живе. Тоді американський біохімік Дж. Вотсон і британський фізик Ф. Крик відкрили просторову будову ДНК, носія генетичної інформації. Відразу ж постало питання, як пояснити нестабільність геному, тобто виникнення спонтанних точкових мутацій. Сформувалося дві точки зору. Одна гіпотеза — таутомерна. Її запропонували Вотсон і Крик. Інша — вобл-гіпотеза. Ці підходи схожі, але по-різному пояснюють одне і те ж саме явище — виникнення раптових змін в геномі — мутацій. Дмитро Говорун і Ольга Броварець органічно поєднали їх, поклавши край півсторічним суперечкам генетиків.
Відкриття глибинних структурних механізмів нестабільності геному - це крок до її приборкання. Вже доведено, що мутагени чинять лікувальну дію, а це означає, що Говорун-Броварець зробили перший, але важливий крок до створення нетоксичних ліків від раку (на базі похідних нуклеотидних основ).
Повну статтю читайте тут
|