Підсніжник (Galanthus), з грецького гала «молоко», антос «квітка») — рід рослин, що нараховує близько 20 видів цибулинних трав'янистих рослин родини Амарилісових (Amaryllidaceae), підродина Amaryllidoideae. Більшість з них розквітають у зимовий час, до весняного рівнодення (21 березня в північній півкулі), але деякі види цих квітів розквітають ранньою весною і пізно восени.
В Україні зустрічається 3 види підсніжника:
- підсніжник звичайний
- підсніжник складчастий
- підсніжник Ельвеза.
В Україні підсніжники з'являються напрікінці зими, ранньою весною. Підсніжник звичайний — це рослина з білосніжними квітами що родом із півдня Європи, де він росте в гірських лісах на вологому грунті. Коли бутон підсніжника розкривається, спочатку розходяться три зовнішні, довгі чисто-білі листочки, потім відкриваються три внутрішні, коротші. Усередині заховано шість тичинок і маточка.
В Україні підсніжники занесені до Червоної книги, знаходяться під охороною. Європейські квітникарі вивели багато сортів підсніжника білосніжного.
Підсніжник звичайний, що росте у Закарпатті, Передкарпатті, Українських Карпатах, а також на Правобережжі, Поліссі, Лісостепу і Степу та підсніжник складчатий поширений у Гірському Криму.
А всього у світі нараховують близько 18 видів підсніжників. Ціаво, що англійці називають цю квітку сніговою краплею, а німці сніговою конвалією.
Популяції підсніжника локальні, здебільшого численні, але спостерігається тенденція до зменшення кількості особин, щопов'язано з масовим зриванням квітів на букети, викопуванням цибулин та рекреаційним навантаженням.
Підсніжники не тільки провісники весни, а й гарні декоративні й польові квіти. Ця краса не лише спонукає до почуття прекрасного, а навпаки, є об'єктом наживи.
Пвм'ятайте! Порушення закону про охорону підсніжників карається штрафом у 300 гривень, а за кожну зірвану квітку доведеться заплатити ще по 15 гривень.
Підсніжники занесені до Червоної книги України. Їх охороняють у природних заповідниках Медобори й Канівському, Кримському й Карадазькому, Ялтинському та деяких заказниках Правобережжя. А ще ці квіти вирощують у ботанічних садах.
|