В другу суботу та неділю травня відзначається Всесвітній день мігруючих птахів (World Migratory Bird Day). Історичною передумовою установі цього Дня стала Міжнародна конвенція з охорони птахів, підписана в 1906 році. Росія приєдналася до Конвенції у 1927 році. У наші дні Всесвітній день мігруючих птахів — це глобальна кампанія, мета якої полягає в тому, щоб розширити знання про мігруючих птахів, їх місцях проживання та шляхах пересування. Численні заходи Дня закликають зберігати місця проживання мігруючих птахів по всьому світу.
Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому (Фото: Terrance Emerson, Shutterstock) Всесвітній день мігруючих птахів проходить під егідою Конвенції по мігруючих видів (КМВ) і Африкансько-Азіатського угоди по мігруючим птахам (АЕВА). Як відомо, ці обидва міжнародні угоди є частиною Екологічної програми ООН (ЮНЕП). Девіз Дня «Мігруючі птахи і люди — разом через час» прагне підкреслити нерозривний зв'язок людей і птахів.
Як відомо, людина з незапам'ятних часів захоплювався мігруючими птахами. Людина спостерігав птахів у всі пори року, фіксував зміни їх середовища проживання, намагався знайти застосування птахам у своїй господарській діяльності. Доказами цього служать численні легенди, оповіді, записи, знайдені практично у всіх заселених куточках планети.
Єгипетська міфологія, що зображає богів з елементами птахів, монументи Наска, знайдені в Перу, підтверджують сильний вплив мігруючих птахів на стародавні цивілізації. І в наш час існують співтовариства, які залежать від мігруючих птахів як засоби існування. Міграція птахів, як явище, також є ключовим індикатором біорізноманіття, здоров'я екосистеми, змін клімату. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому — наприклад, деякі рослини запилюються саме мігруючими птахами.
Всі заходи, що організовуються для проведення Всесвітнього дня мігруючих птахів, об’єднані спільною темою 2017 року «Мігруючі птахи: їх майбутнє - наше майбутнє». Передбачається розширити розуміння на тему «Сталий розвиток для живої природи і людей». Сама кампанія координується секретаріатами Конвенції мігруючих видів птахів (UNEP / CMS) та Угодою про охорону африканських євразійських мігруючих водно-болотних птахів (UNEP / AEWA).
Цікаво, що один з найдовших перельотів без зупинки здійснюють грицики малі з Аляски, його довжина близько 7 тисяч км.
Бути вільним, як птах в небі - мрія і прагнення безлічі людей. Хтось тільки на шляху до цього, а для когось це вже не питання, адже справжня свобода, вона ніколи не покидає нас. Вона супроводжує нас всюди і знаходиться всередині нашого серця, як знаходиться і всередині серця цих унікальних представників усього пернатого світу.
Всесвітній день, присвячений мигрирующим, або перелітним птахам, має свою унікальну історію. Офіційно він був проголошений в 2006-му році і з тих пір став щорічною міжнародною кампанією з підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання. Відзначається як правило два дні, починаючи з другої суботи травня.
До 2006-го року, за даними проекту DilovaMova.com, цей день вже активно відзначався в Північній Америці і був ініціативою 1993-го року, втіленою орнітологами лабораторії Корнелла, Сполучені Штати Америки, але проблеми мігруючих птахів виникли далеко не сьогодні і не там, вже тим більше не в кінці минулого століття. Нагадаємо, що 1-го квітня також відзначається «Міжнародний день птахів», присвячений подіям прийняття тієї першої Міжнародної конвенції з охорони птахів в 1906-му році.