Міжнародний День Землі
Мета. Розширити уявлення дітей про довкілля. Вчити милуватися чарівним світом навколо себе, любити і берегти багатства природи.
Хід заняття
...Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,—
Оці степи, це небо, ці ліси,
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе як є — дорога, явори,
Усе моє, все зветься Україна.
—Дорогі діти! Сьогодні ми будемо полинемо в загадковому світ природи.
1 -й учень
Йдемо в гості до природи.
Є в ній різна дивина!
В небі — зорі, в ріках — води,
В полі — квіточка ясна.
2-й учень
А зимою є сніжинка,
Літо — дощик принесе.
Є метелик і пташинка.
І таке цікаве все!
Пісня
Учитель. Росла людина на землі і пізнавала поступово дивовижний і чарівний світ. Брала від природи все: повітря — дихати,, водичку — пити, а рослини — їсти. Людина була дуже спостережлива, тому навчилася багато чого від рослин і тварин та й сама почала вдосконалювати свій світ. Вона навчилася добувати вогонь, приручила тварин, навчилася захищатись від хижих звірів і полювати, знаходити і готувати собі їжу, яка б зробила її сильнішою, будувати житло.
І чим краще людина пізнавала світ, тим більше будувала будинків, мостів, доріг, і тим самим змінювала природне середовище, своє довкілля.
3-й учень
А що таке довкілля?
Все, що є навколо тебе:
Сонечко, хмаринка, небо,
І пісок, каміння, води,
Й люди — часточка природи.
4-й учень
Поле, гори і травичка,
Ліс, повітря і водичка,
Бджілка, пташечка і зорі,
Вільний вітер на просторі,
Квіточки і різне зілля —
Це, дитино, й є довкілля!
Учитель..
- Послухайте загадку і відгадайте, про якого зеленого друга в ній розповідається :
Навесні веселить,
Влітку холодить,
Восени живить,
А взимку гріє.
(Ліс)
- Правильно, ця загадка про ліс. А чому ми вважаємо, що ліс -
це наш зелений друг?
- Тому, що ліс – це джерело життя, основа життя.
- Окраса Землі,він прекрасний та загадковий…
- Цей ліс живий. У нього добрі очі.
Шумлять вітри у нього в голові.
Старезні пні, кошлаті, поторочі,
Літопис тиші пишуть у траві…
- але зовсім беззахисний.
- Чому беззахисний, ми завжди готові його захистити.
- Молодці! Ви багато знаєте про ліс. Але разом з тим ми не повинні забувати правило друзів лісу :
Багато лісу – не губи.
Мало лісу – бережи.
Немає лісу – посади.
5-й учень. Не можна спалювати опале листя, бо воно забруднює повітря, яким ми дихаємо.
Не можна мити машини біля водоймищ, криниць, колонок, бо це забруднює воду, яку ми п'ємо.
Не можна: кидати папірці, пластикові пакети, пляшки, бляшанки, баночки та інші відходи де заманеться, бо це засмічує землю, на якій ми живемо.
Учитель. Поясніть, чому весь час треба провітрювати кімнату, у якій спиш; клас, де цілий день навчаєтеся з друзями; спортивний зал, де ви бігаєте і стрибаєте? (Учні пояснюють.)
Відгадай загадки!
Куди ступиш — всюди маєш.
Хоч не бачиш, та вживаєш.
(Повітря.)
Всі його люблять, всі його чекають,
А хто подивиться, то кожен скривиться.
(Сонце.)
Торох-торох, розсипався горох,
А почало світати — нічого збирати.
(Зорі і небо)
Один баранець пасе тисячі овець. (Місяць і зорі.)
Текло, текло, та й лягло під скло. (Вода і лід.)
Що без леза та зуба розтина міцного дуба? (Блискавка.)
Мене просять і чекають, а як з'явлюся — утікають. (Дощ.)
Кольорові коромисла через річку повисли. (Веселка.)
Учитель. Світ навколо тебе дуже привабливий та цікавий, і ти живеш у ньому, як у рідному домі, бо ти — теж частинка цієї природи. Спілкування з природою дає найбільшу насолоду та радість, викликає найпалкішу любов до рідного краю.
Травознай
Йде Василько
Через поле,
Через гай…
Прозивають
його діти Травознай!
Наче з медом
Хліба скибку,
Наш Василь
Запашного
Цвіту в липи
Попросив.
І галявина
Відкрила
Свій запас,
Загула вона
Джмелями
В ранній час :
- Подивися,
Хлопче, тільки
На луги :
Тезки ось твої – васильки
Навкруги,
Миколайчики,
Й Петрові батоги.
І, здається,
Наокольна
Вся земля
Обвиває
Квітом-зіллям
Василя:
- Ти дивинку
Мою кожну
Помічай :
Молочай,
Ромашку,
Жовту кашку,
Деревій.
Пий з вітрами
Мої трави –
Здоровій!
В. Кочевський
Мені хотілося б познайомити вас з віршем нашої випускниці і члена гуртка «Пролісок», а нині студентки природничого факультету Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка.
Інформація потрібна для кожної людини:
Від хвороб усіх врятують лікарські рослини.
Цих рослин багато дуже в долинах й пустелях,
На лугах і у степах, у лісах і селах.
І у нашій місцевості їх росте чимало,
Та збирати ці рослини треба вміло й вдало.
Бо коли ми захворієм на кашель і нежить,
Ми заварим чай з калини, й з липи, як належить.
Коли ж біль ми відчуваєм в печінці чи нирках,
То шипшину й хвощ заварим за одну хвилинку
А коли ночами ми не
будемо спати,
то мелісу й материнку будемо вживати.
Всіх рослин не перелічиш –
підбіл, ромашка, нагідки…
Якщо не хочете хворіти – збирайте лікарські квітки.
-Які ви знаєте лікарські рослини? За допомогою яких рослин вас удома лікували, коли ви хворіли?
- На свято Купала, в день літнього сонцестояння, велику силу мають вогонь і вода, а ще більшу — дерева, зілля і трави.
- Материнка, звіробій, ромашка, подорожник, трава суниці — о цій порі дійсно найбільшу силу мають. Повсюди по Україні рекомендувалось збирати рослини (їх називали в народі "іванівськими травами") на свято Купала.
- По пучку кожної мусила мати кожна господиня: лікувати домочадців од застуди і головного болю, од болю в ногах і безсоння.
- На закінчення свята ламали, розбирали на гілочки Купайло і несли додому: кинути на город, щоб гарно огірки в'язались, бо огірки, як і трава, на Купала велику силу має.
Учитель. Шепіт води, зелених дібров, спів пташок, запах квітів — усе це природа рідного краю. Недарма природу називають ненькою. Всі ми — діти природи. А щоб нам було затишно і добре, то треба поводити себе мудро, оберігати довкілля, бо без нього ми не зможемо жити. Треба допомагати природі відновлювати свої сили. І ти це можеш!
6-й учень. Посади деревце, щоб очищувало повітря.
Посій квіточки, щоб радували твій зір.
Розчисти джерельце, воно чекає твоєї допомоги.
Учитель пропонує дітям перетворитися на маленьку насінинку: присісти, сховати голову, прикривши її руками.
З весняним сонечком насіння починає проростати (діти повільно піднімаються).
Віти тягнуться до сонечка (руки підняти вгору),
росте стовбур (тіло випрямити),
з’являються бутони (руки в боки).
Проходить літо, квітка милується собою (повороти в різні боки), посміхається своїм сусідам-квіточкам,
легенько торкається своїми пелюстками до них (кінчиками пальців торкаються сусідів).
Ось вже осінь прийшла, квіточка гойдається у повітрі в різні боки (руки підняти вгору і робити повороти вліво, вправо).
Вітерець зриває пелюстки, листочки (опустити руки, голову). Квітки знову перетворюються на насіння (сідають за парти).
7-й учень. Зроби з татусем шпаківню чи дуплянку для пташок.
Змайструй сам годівничку для птахів на зиму.
Люби цей світ, він чекає твоєї доброти, захисту, любові!
8-й учень
Все, що довкола тебе є:
Поля і гори, й ріки —
Все на святій землі твоє
Від роду і довіку.
9-й учень
Це ліс, що піснею дзвенить,
Коли весна прилине.
Метелик, що на цвіт летить
До кущика калини.
Учитель. Майже в усіх народів є улюблені рослини – символи : у канадців – клен, у росіян – береза, у нас – верба й калина. Правду каже прислів’я : «Без верби й калини нема України».
Не можна уявити собі двору в Україні, де б не ріс кущ калини. Обов’язково садили також вербу, тополю, вишню і, звичайно, прикрашали подвір’я квітами : барвінком, чорнобривцями, соняшниками, мальвами.
1 0-й учень
Гаряче сонечко вгорі,
А в нічку зорі ясні.
І клен крислатий угорі,
І зірочки прекрасні.
11-й учень
Струмок і чисте джерело,
Моря і океани...
І небо, холод і тепло,
І дощики, й тумани.
12-й учень
Верба, що сумно до ставка
Спустила довге гілля,
А в небі хмаронька легка —
Все це і є довкілля!
13-й учень
Он звір, он пташечка летить,
Жучок заліз на зілля.
Усе прийшло у світ, щоб жить,
Усе це й є — довкілля!
1 4- й учень
Бережи краплину, бережи травинку,
Кожен крок свій на землі оберігай.
Бережи тварину, бережи пташинку —
І на землі тоді настане рай!
Учитель. Проведемо гру «Вчимося любити природу».
Що значить любити природу, любити свою планету?
Я говоритиму фразу, а ви повинні сказати, любить або не любить людина природу і чому.
Людина вийшла з лісу з букетом конвалій.
Людина садить біля будинку дерева.
Людина кинула недопалок на землю.
Директор заводу поставив очисні фільтри на труби..
Водій миє машину на березі ріки.
Дівчинка кинула обгортку від морозива у сміттєвий кошик.
Діти вішають на дерева шпаківні.
Після відпочинку у лісі люди зібрали і закопали сміття.
Хлопчик б'є пляшки.
15-й учень
Оця стежина веде дитину
У світ природи, дивний світ,
Де є метелик, і є калина,
Сніжинка біла і маків цвіт.
1 6-й учень
Де соловей співає пісню
І жайвір сонечко кличе нам,
Вухастий зайчик
Стрибає в лісі, їжак гостинці несе діткам.
1 7-й учень
І котик Мурчик поруч із тобою,
В росянім лузі телятко мале.
— Не скривдь нікого жорстокою рукою,
Що є у світі — то ж все твоє.
18-й учень
За всю турботу та щиру ласку
Природа віддячить тобі не раз.
Тож не поруш чарівну казку,
Нехай усіх вона радує нас
19-й учень
Наш дивний світ такий, як казка,
Он в небі хмаронька пливе.
Тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому гарне і живе.
20-й учень
Он квітка полум'ям палає,
І ясне сонечко блищить.
Чарівна пташечка співає:
Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.
Учитель.
Живе в природі істина проста.
Я стверджую усе це не з нагоди:
В правічній мові матері – природи
Родилось першим словом ДОБРОТА!
Плекаймо в серці радість красоти.
Навчаймось нею вічно дорожити.
Її в душі нелегко проростити,
Ще важче – думно серцем осягти.
Спливає час, пливуть в безмежжя води, -
Краса буття ніколи не вмира.
Заходьте в гості до її господи,
Лиш марно не топчіть її добра.
Григорій Коваль
|