«Вишнева Україна» - це всеукраїнська учнівська кампанія по спостереженню за початком вегетаційного сезону рослини виду вишня звичайна (Prunus cerasus) в рамках міжнародної науково-освітньої програми GLOBE. Ідея полягає в тому, що учні та вихованці з усієї України спостерігають за появою бруньок і листя на вишні звичайній одночасно вимірюючи денну температуру повітря. Результати учасники представляють у вигляді стандартних таблиць і графіків після обробки яких буде створено інтерактивну карту України з місцями розташування шкіл/навчальних установ-учасників, їхніми даними спостережень та фотографіями. В результаті учні зможуть порівняти дати початку вегетаційного сезону в різних районах України та зробити висновки про зв’язок кліматичних факторів та реакції рослин на них. Оскільки кампанія реалізується в рамках програми GLOBE учителі, які братимуть участь разом зі своїми учнями чи вихованцями, повинні будуть працювати за стандартними методиками і протоколами GLOBE, вносити дані на міжнародний сайт програми (інструкції та завдання будуть надсилатися на електронну адресу). В результаті вчителі-керівники отримають міжнародний сертифікат вчителя програми GLOBE, який пройшов тренування з напрямку досліджень «Фенологія».
Мета кампанії: порівняти початок вегетаційного сезону на прикладі рослини вишня звичайна (Prunus cerasus) у різних місцях України.
Тривалість: березень - травень 2015 року.
Короткий опис: Групи учнів під керівництвом вчителів з різних куточків України користуючись єдиними протоколами GLOBE (Протокол спостереження за озелененням та Листом атмосферних спостережень) спостерігають за процесом розпускання листя на вишні звичайній (Prunus cerasus). Результати своїх спостережень учасники оформлюють у вигляді стандартних таблиць і графіків та надсилають на адресу GLOBE в Україні, а також завантажують на веб-сайт www.globe.gov.
Проект передбачає один інтенсивний період спостережень: березень-травень 2015 року під час якого учні проводять спостереження за розпусканням бруньок, оформлюють дані та надсилають ці дані.
Результати кампанії будуть опубліковані на сайті www.nenc.gov.ua/globe, в друкованих періодичних виданнях, соціальних мережах тощо. Усі групи учасників отримають дипломи про участь у кампанії від Національного еколого-натуралістичного центру. Вчителі отримають міжнародний сертифікат вчителя програми GLOBE.
Етапи кампанії:
Дата
|
Вид робіт
|
До 1 лютого
2015 року
|
1. Учителі ознайомлюються з протоколами спостережень:
Протокол спостереження за озелененням та Листом атмосферних спостережень, а також іншими допоміжними матеріалами:
«Программа GLOBE: Полное руководство для учителей (1997)» -Вивчення сезонів та «Программа GLOBE: Полное руководство для учителей (1997)» - Атмосферні дослідження. Усі матеріали є на сторінці http://nenc.gov.ua/2191.html.
2. Учителі реєструються на сайті www.globe.gov. Для цього вони спочатку реєструються on-lіne на сайті НEНЦ.
Потім на їх адресу буде відправлено пароль та короткі інструкції для входу на веб-сайт та роботі з ним. Це необхідно для того, щоб ваша школа/освітня установа стала повноправною учасницею GLOBE та ви могли вносити дані на сайт (інструкції по внесенню даних будуть надсилатися).
|
1 лютого – 1 березня 2015
|
1. Вчитель розповідає дітям про мету кампанії. Проводить коротке заняття по темі «Фенологія – сезонні зміни». Можна користуватися протоколами спостережень та розділом посібника «Программа GLOBE: Полное руководство для учителей (1997)» -«Вивчення сезонів».
2. Учні та вчителі знаходять об’єкт спостережень (вишня звичайна – Prunus cerasus) поблизу їхньої школи/освітньої установи, створюють ділянку фенологічних спостережень і починають проводити спостереження двічі на тиждень слідуючи методиці описаній у протоколі Протокол спостереження за озелененням. Паралельно учні вимірюють денну температуру повітря у час місцевого сонячного полудня та фіксують ці дані.
3. Учитель разом з учнями реєструє ділянку спостережень на сайті www.globe.gov та починає вносити перші дані спостережень на сайт (за надісланими інструкціями).
|
1 березня – 1 травня 2015
|
Продовження ведення спостережень та внесення даних на сайт.
|
1 – 10 травня
|
Надсилання звітів про результати спостережень. Звіти оформляються за надісланими інструкціями.
|
Кінець травня
|
Публікація результатів проекту та інтерактивної карти спостережень за появою листя на сайті www.nenc.gov.ua/globe та в інших засобах інформації, отримання дипломів та сертифікатів.
|
|
|
Результат:
Учні навчаться:
1. Спостерігати за реакцією рослин на зміни вегетаційного сезону;
2. Встановлювати зв’язок між пожовтінням і озелененням листя і кліматичними факторами;
3. Передбачати кінець вегетаційного сезону для наступного сезону;
4. Обмінюватися результатами з іншими школами GLOBE;
5. Ділитися своїми спостереженнями надсилаючи дані до архіву GLOBE.
Учні отримають науково-дослідницькі навички: збір даних, ведення та реєстрація спостережень, побудова та аналіз графіків та карт, підведення висновків.
Учні ознайомляться з основним концепціями природничих наук, підвищать свою обізнаність про навколишнє середовище з наукової точки зору, покращать розуміння науки та її важливості.
Групи учнів отримають дипломи учасників кампанії від Національного еколого-натуралістичного центру.
Вчителі та педагоги:
Отримають міжнародний сертифікат вчителя програми GLOBE в Україні.
Ознайомляться з новими методиками, навчальними планами та уроками за програмою GLOBE.
Стануть членами міжнародної GLOBE спільноти вчителів, науковців, учнів та матимуть можливість співпрацювати з іноземними партнерами.
За результатами спостережень, які будуть надіслані, буде створено інтерактивну карту з місцями розташування шкіл-учасників, даними їхніх спостережень та фотографіями, яка буде розміщена у відкритому доступі в Інтернеті.
|